Szkoła Podstawowa

w Rakowie-Boginiach

MENU

Wykazy podręczników na rok szkolny 2015/2016

Wykaz podręczników do klas I-III i przedszkola na rok szkolny 2015/2016.

Wykaz podręczników do klas IV-VI na rok szkolny 2015/2016.

Konkurs czytelniczy „Na tropie zagadki”

W dniu 8 maja 2015 r.w oddziele dla dzieci Miejskiej Biblioteki w Łomży w oodbyła się czwarta edycja międzyszkolnego turnieju czytelniczego, który tym razem dotyczył serii książek Agnieszki Stelmaszyk „Kroniki Archeo”. Już po raz drugi w tym konkursie brali udział także nasi uczniowie. Do konkursu przystąpiło 7 drużyn: SP w Rakowie-Boginiach oraz 6 szkół łomżyńskich – SP Nr 2, SP Nr 4, SP Nr 5, SP Nr 7, SP Nr 9, SP Nr 10. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Ewa Grygo – naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Łomży, Magdalena Mucha – pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Elżbieta Ziółkowska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Laureatami konkursu zostali:I miejsce – drużyna SP Nr 10 w Łomży, II miejsce –uczniowie SP Nr 5,III miejsce zespół SP Nr 2. Drużyna naszej szkoły w składzie: Ola Kosel, Natalia Rutkowska i Szymon Sokołowski zajęli IV miejsce. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia. Gratulujemy!

Jolanta Uczyńska

KONKURS ORTOGRAFICZNY

Umiejętność wyrażania myśli w mowie i piśmie jest nieodzownym warunkiem ogólnego wykształcenia człowieka. Integralną częścią pisania jest opanowanie ortografii. Mamy nadzieję, że organizowanie konkursów ortograficznych rozbudzi w uczniach potrzebę poprawnego pisania i bezbłędne pisanie stanie się sprawą ich ambicji. Właśnie dlatego 28.04.15 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego o zasięgu gminnym. W konkursie brali udział uczniowie z trzech szkół, z terenu naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowało dwoje dzieci. W ramach konkursu wyłoniono dwóch mistrzów i uzyskano trzy wyróżnienia.

Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników. Nauczycielom składamy podziękowanie za trud włożony w przygotowanie swoich wychowanków. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.

Olga Zalewska

KONKURS RECYTATORSKI
„STARE I NOWE WIERSZYKI DOMOWE”

W dniu 24 kwietnia 2015 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbyły się przesłuchania uczestników konkursu recytatorskiego „Stare i nowe wierszyki domowe” w grupie uczniów klas IV – VI. Wśród tej grupy byłao troje recytatorów z naszej szkoły: Szymon Sokołowski, Aleksandra Kosel I Natalia Rutkowska. Artystów oceniała Komisja w składzie:
Marek Lechowicz – scenarzysta, poeta, dramaturg
Joanna Klama – instruktor ds. teatru, MDK-DŚT w Łomży
Justyna Kozicka – polonistka, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży
Po wysłuchaniu 58 recytatorów jury przyznało nagrody .Cieszymy się bardzo , że wśród nagrodzonych znalazł się Szymon Sokołowski , który zajął II miejsce. GRATULUJEMY.

Jolanta Uczyńska

KONKURS RECYTATORSKI “BAJE, BAJKI, BAJECZKI…”

Uczniowie naszej szkoły brali udział w Małym Konkursie Recytatorskim „Baje, bajki, bajeczki...” To już XVIII edycja tego konkursu. Etap eliminacji gminnych rozpoczął się 10 kwietnia br. o godz. 11:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy. W konkursie wzięło udział 34 recytatorów ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii klas 1-3 Alicja Marczewska, Amelia Truszkowska I Julia Cendrowska. Klasy 4-6 reprezentowali uczniowie: Szymon Sokołowski, Aleksandra Kosel I Natalia Rutkowska. Decyzją Jury l miejsce w kategorii klas 4-6 zajął Szymon Sokołowski, który będzie reprezentował Gminę Piątnica w eliminacjach powiatowych, GRATULUJEMY.

Jolanta Uczyńska

APEL Z OKAZJI 75 ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ I 5 ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia 2015 roku nauczyciel historii przypomniał podczas apelu społeczności szkolnej dwa ważne wydarzenia historyczne: 75 rocznicę zbrodni katyńskiej i 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Zbrodnia katyńska („Katyń”, „las katyński”) to zbrodnia komunistyczna dokonana wiosną 1940 roku na co najmniej 21 tys. 768 obywatelach Polski, w tym 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR. Ponadto ofiarami zbrodni padli: naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy dokonała radziecka policja polityczna NKWD.

13 kwietnia 1943 roku dokonano odkryć grobów w Katyniu koło Smoleńska, na przedmieściach Charkowa, w Bykowni koło Kijowa.

Zbrodnia katyńska to ludobójstwo, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia wojenna.

Z kolei 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Samolot leciał na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, czyli cała załoga samolotu. Wśród ofiar byli: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sil zbrojnych RP, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich oraz osoby towarzyszące, załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich sił powietrznych.

Arkadiusz Bałazy

Pasowanie na czytelnika

W dniu 26 stycznia 2015r.w naszej bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przygotowali starsi uczniowie z klas IV-VI pod opieką nauczycieli bibliotekarzy. Było to krótkie przedstawienia wprowadzające małych czytelników w świat książek. Pierwszoklasiści musieli także rozwiązać kilka krótkich zagadek o bohaterach książek. Po przedstawieniu uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczystą przysięgę. Następnie młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomiki
i książeczki do czytania. Niżej można zobaczyć fotografie z uroczystości pasowania na czytelnika.
Jolanta Uczyńska

Dzień Języka Ojczystego

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”

(Małgorzata Strzałkowska)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W naszej bibliotece Dzień Języka Ojczystego przebiegał pod hasłem „Czy dobrze znasz swój język ojczysty?” Wszyscy chętni uczniowie klas IV-VI mogli przekonać się o tym, biorąc udział w specjalnie przygotowanych z tej okazji konkursach. Zaproponowaliśmy rywalizację w dwóch kategoriach: uczestnicy rozwiązali test, który zawierał polecenia sprawdzające znajomość języka polskiego i umiejętność posługiwania się nim oraz wykonali plakat promujący czytelnictwo.Było mnóstwo emocji I zabawy. Ukoronowaniem zmagań konkursowych były nagrody, dyplomy I gratulacje. Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację.

Jasełka 2014

Fotorelacja z jasełek.

Andrzejki 2014

26 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Były tańce, wróżby oraz zabawy prowadzonę przez Magdę - absolwentkę naszej szkoły.

11 listopada - Święto Niepodległości

Jak co roku obchodzono w naszej szkole Święto Niepodległości. Nasi uczniowie przygotowali wspaniałe przedstawienie. Zainscenizowali odwiedziny różnych miejsc Polski. W miejscach tych spotykali ciekawych ludzi, którzy przyłączali się do życzeń dla Polski. Do wszystkich tych miejsc nasi uczniowie docierali pociągiem złożonym z nich samych. Wszystko wyglądało bardzo kolorowo i radośnie.

Fotorelacja z apelu.

Konkurs w Szachach Drużynowych w naszej szkole

Kilka zdjęć z zawodów.

Ślubowanie klasy pierwszej

Kilka zdjęć ze ślubowania.

Nadnarwiański Festiwal Piosenki - etap szkolny

Kilka zdjęć z konkursu.

Dyskoteka szkolna - 30 września 2014 r.

Kilka zdjęć z dyskoteki.

Wycieczka do Tykocina, Sokółki i Świętej Wody - 17 września 2014 r.

Fotorelacja z wycieczki.

Witamy w roku szkolnym 2014/2015

Kilka zdjęć z rozpoczęcia roku szkolnego.

Prezentacja klasy kończącej naszą szkołę w roku szkolnym 2013/2014

Cytaty

Cierpliwość jest towarzyszem mądrości.
św. Augustyn

,,Lepiej uczyć się rzeczy pożytecznych niż podziwianych''.
św. Augustyn

,,Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/przysłowie chińskie/