Szkoła Podstawowa

w Rakowie-Boginiach

MENU

Podręczniki

Wykaz podręczników do przedszkola.

Wykaz podręczników do klasy 6.

Podręczniki do klas I-V uczniowie otrzymują bezpłatnie, poza podręcznikami do religii oraz wdż, które należy zakupić.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dzień Ziemi

Koncert filharmonii w naszej szkole

12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pracowników filharmonii. Wysłuchaliśmy krótkiej historii opery, popartej pięknym śpiewem Pani Joanny Ewy Chętnik. Naszym uczniom najbardziej spodobała się aria Królowej Nocy z ,,Czarodziejskiego Fletu" Wolfganga Amadeusza Mocarta oraz duet Papagena i Papageny z tej samej opery.

Wielkanoc 2016

Spotkanie z wiosną

Spotkanie z historią

16 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Rakowie-Boginiach gościł pułkownik Ludwik Zalewski -Prezes Stowarzyszenia Klubu ,,Fort” w Piątnicy. Nasz gość rozpoczął spotkanie od zaprezentowania filmu na temat fortów, ich rozmieszczenia, czasu powstania i różnych ciekawostek z nimi związanych min. wprowadzania w kolejnych fortach nowych rozwiązań w budowie wentylacji.

Następnie pułkownik Zalewski pokazał na przyniesionej przez siebie mapie rozmieszczenie poszczególnych fortów. Opowiedział o fortach carskich, niemieckich i radzieckich i o różnych prawach własności do fortów i pozostałości po nich.

Nasz gość powiedział również, że istnieją schrony, które wypełniono różnymi niebezpiecznymi substancjami. Substancje te zostały już usunięte, ale obiekty te muszą jeszcze poczekać na możliwość zwiedzenia ich przez ogół ludzi.

Następnie Pan pułkownik powiedział krótko o fortach w Piątnicy. Wymienił też kilka przedmiotów znajdujących się w zasobach Muzeum Fortecznego w Piątnicy. Na szczególną uwagę zasługują na pewno pozostałości sięgające pamięcią wojen ze Szwedami. Spotkanie było bardzo ciekawe.

Spotkanie z poetą

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi dnia 9 marca 2016 r. w naszej szkole gościliśmy poetę Henryka Gałę. Henryk Gała urodził się w 1938 roku w Zalesiu k. Gostynia w Wielkopolsce. Studiował we Wrocławiu, najpierw chemię, potem filozofię. Jest autorem zbiorów poetyckich, powieści dla młodzieży, sztuk teatralnych, recenzji literackich i teatralnych. Jego twórczość tłumaczono na język angielski, rosyjski, bułgarski, francuzki, tatarski. W Łomży z inicjatywy Henryka Gały powstały: Orkiestra Kameralna i Teatr Lalek, którym kierował przez pierwsze 5 lat. Poeta od 1976 roku mieszka w Drozdowie.

W spotkanie z poetą uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Wystąpienie poety miało charakter gawędy. Poeta opowiedział nam o swoim dzieciństwie, latach młodości, nauce i twórczości. Swoją wiedzę przekazywał w sposób zajmujący, bardzo plastyczny, sugestywny. Opowieści Pana Henryka chciało się słuchać. Gość ciekawie mówił o samym momencie tworzenia wierszy, o warsztacie poety, o inspiracjach. Pan Henryk z wielkim entuzjazmem odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. W czasie spotkania poeta przeczytał nam niektóre swoje wiersze. Uczniów także zaprezentowali utwory poety. Szczególnym momentum było odczytanie krótkiego utworu “haiku”, który powstał “na potrzeby” naszego spotkania .Wiersz wraz z autografem będzie stanowił szczególną pamiątkę , którą umieścimy w Kronice Szkoły. Miłym gestem naszego gościa było przekazanie do biblioteki szkolnej jednego z tomików wierszy wraz z dedykacją. Po spotkaniu uczniowie z klasy IV, w imieniu całej społeczności szkoły, w podziękowaniu za to, że przyjął nasze zaproszenie ,wręczyli poecie bukiet wiosennych kwiatów. Gromkie brawa były szkolną podzięką za ciekawe spotkanie.

Choinka Noworoczna

Choinka Noworoczna w naszej szkole odbędzie się 14 stycznia 2016 roku od godziny 15.30.

Spotkanie Opłatkowe

Dnia 21 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczniowie połączyli tradycyjne Jasełka ze znanymi bajkami i baśniami. Nowonarodzonego Jezusa witały min. takie postaci, jak: Pinokio, Smerfetka, Calineczka, Sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami oraz Kopciuszek. Nie zabrakło też kolęd. Na tegorocznych Jasełkach gościliśmy Wójta Gminy Piątnica Krzysztofa Kozickiego, ks. kanonika z Parafii pw. św. Michała Archanioła w Drozdowie Aleksandra Suchockiego, Panią Dyrektor Zarządu Szkół w Piątnicy Janinę Zarębę oraz wielu rodziców naszych uczniów. Po Jasełkach ksiądz Aleksander poświęcił opłatki, którymi potem wszyscy zebrani się podzielili.

Tu można zobaczyć zdjęcia z Jasełek

Pokaz udzielania pierwszej pomocy w naszej szkole

24 listopada odbył się w naszej szkole pokaz ratownictwa medycznego. Uczniowie z chęcią brali udział w ćwiczeniach rozwijających umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Tu można zobaczyć więcej zdjęć.

Dzień Edukacji Narodowej

Ślubowanie klasy pierwszej

Spotkanie z Panią Ireną Boryszewską - ,,Sybiraczką" z Łomży

30 września mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Panią Irenę Boryszewską - ,,Sybiraczkę" z Łomży. Pani Irena w przejmujący sposób opowiadała o wywózce jej, wówczas dziesięcioletniej dziewczynki, oraz jej mamy i rodzeństwa w 1941 r. na tereny obecnego Kazachstanu. Opowiadała o życiu na stepie, na którym ziemia nie chce rodzić warzyw, o cebuli i jej roli w odżywianiu (zapobiegała szkorbutowi), o chlebie z czarnego jęczmienia, którego i tak brakowało. Mówiła o malutkich lepiankach, w których przyszło im żyć, o mroźnej zimie, o kiziaku, który trzeba było zebrać i schować, by mieć opał. Opowiedziała też o tym, jak dzieci zbierały kłosy, pozostawione na polu po żniwach i o tym również, że za zbieranie tych kłosów można było zostać dotkliwie pobitym, a nawet i zabitym. Powiedziała też dzieciom, dlaczego to się stało. A stało się to dlatego, że jej rodzice posiadali trochę ziemi. W dzisiejszych czasach nie byłoby to dużo, ale wtedy, w 1941 roku zostali uznani za kułaków. Pani Irena mówiła też o długiej i wyczerpującej drodze, o życzliwości ludzi, kórzy przywieźli im do pociągu ich pierzyny, maszynę do szycia i trochę chleba na drogę, bo w domu nie pozwolono im się nawet odpowiednio spakować. Wspomniała też o tym, jak ten pociąg wyglądał. Najmłodszy brat Pani Ireny nie wytrzymał ciężkich warunków panujacych na zsyłce, zmarł. Przerażająca była opowieść o zimie. Latem donosiło się wodę z rzeki. Zimą trzeba było wyjść, zebrać trochę śniegu i zagotować, jeśli się miało opał.

Nasi uczniowie mieli wiele pytań do Pani Ireny. Byli ciekawi tego, czy tam w Kazachstane był kościół. W jaki sposób ona i jej rodzina wrócili do domu. Jakie były tam zwierzęta. Itd. Pani Irena odpowiadała na wszystkie pytania. Tam nie było kościołów, kaplic, księży. Dzieci w Kazachstanie polowały na susły, bały się ich zębów, ale były bardzo głodne i cieszyły się, gdy udało sie im jakiegoś złapać.

Na zakończenie przedstawiciele uczniów naszej szkoły podziękowali Pani Irenie za przybycie do naszej szkoły. Potem wszyscy wysłuchali Hymnu Sybiraków.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015/2016

Zakończenie klasy szóstej w roku szkolnym 2014/2015

Cytaty

Cierpliwość jest towarzyszem mądrości.
św. Augustyn

,,Lepiej uczyć się rzeczy pożytecznych niż podziwianych''.
św. Augustyn

,,Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/przysłowie chińskie/